Drukuj

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - Podróż w czasie

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - Podróż w czasie fot. Robert DajczakBudowę linii kolejowej łączącej Gryfice (ówczesny Greinfenberg) z Niechorzem (Horst) rozpoczęto w 1895 r. Została ona oddana do użytku podróżnych już rok później, 1 lipca 1896 r. Dynamiczny rozwój kolei przyczynił się do ogólnej poprawy gospodarki regionu, poprzez udrożnienie szlaków komunikacyjnych i stworzenie dogodnych połączeń między poszczególnymi miejscowościami dzisiejszego Powiatu Gryfickiego.

Swobodny dostęp obszarów wiejskich do rynku gospodarczego miast, miał zbawienny wpływ na rozwój przemysłu opartego na przetwórstwie płodów rolnych. Wybuch I wojny światowej przyniósł dotkliwe straty, doprowadzając do zniszczeń części taboru kolejowego, które były tak znaczne, że koszt jego odbudowy przerósł skromne możliwości ówczesnego zarządcy. Zła kondycja kolei wąskotorowej i jej infrastruktury spowodowała znaczny spadek ilości przewozów pasażerskich. Ostatecznie w 1940 roku na mocy ustawy koleje wąskotorowe zostały upaństwowione i połączone w wspólną sieć. Regularny remont zaniedbanej linii kolejowej wraz z całym zapleczem pozwolił, tuż po zakończeniu II wojny światowej, na reaktywację transportu publicznego i towarowego, co znacznie wspomogło odbudowę gospodarki regionu.


FILM pt. "NADMORSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA"
Produkcja Agencja Filmowa RD Robert Dajczak

W latach powojennych transport kolejowy wyparty został z rynku usług komunikacyjnych na rzecz szybszego i wygodniejszego transportu drogowego, co doprowadziło do likwidacji większości działających dotychczas linii. Kolejka wąskotorowa ulegała stopniowemu niszczeniu i rozkradaniu. Dewastacji tego niezwykłego zabytku zapobiegła decyzja władz Gminy Rewal, która w roku 2002 nieodpłatnie przejęła kolejkę wraz z całą infrastrukturą, nadając jej oficjalną nazwę „Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Odnowienie taboru i doprowadzenie do stanu używalności całość znaczniej zniszczonej infrastruktury, pozwoliło Gminie Rewal na wystąpienie do Urzędu Transportu Kolejowego o pozwolenie na wznowienie działalności. Spełniając rygorystyczne wymogi UTK, dotyczące kondycji linii kolejowej i bezpieczeństwa świadczonych usług, gmina już 28 kwietnia 2004 roku otrzymała licencję umożliwiającą przewozy pasażerskie, ograniczające się do miejscowości nadmorskich Wybrzeża Rewalskiego.

 

Szczególną atrakcją kolejki jest, należąca do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, zabytkowa lokomotywa parowa Px-48 wyprodukowana w Zakładach w Chrzanowie. Dodatkowo w skład infrastruktury kolejowej wchodzą liczne wagony pasażerskie i zabytkowe wagony towarowe. W skład infrastruktury Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej wchodzą czynna linia kolejowa o długości 40 km, liczne zabytkowe dworce między innymi w Niechorzu i Gryficach, drezyny, mosty i perony oraz zaplecze warsztatowe i lokomotywownia usytuowane w Gryficach. Trasa kolejki rozpoczyna się w Gryficach, gdzie też obiekt stacjonuje w godzinach wieczornych i poza sezonem letnim. Pełna trasa obejmuje Gryfice – Popiele – Rybokarty- Niedźwiedziska – Modlimowo – Paprotno – Karnice – Dreżewo – Trzęsacz – Rewal – Śliwin – Niechorze – Pogorzelicę. Regularny kurs kolejki obejmuje miejscowości Gminy Rewal, kursując wahadłowo pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą.

 

To warto wiedzieć

 

• Mistrzostwa drezyn


O sławie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej świadczy zorganizowany w roku 2009 w Niechorzu zlot miłośników kolejnictwa połączony z mistrzostwami Polski drezyn wąskotorowych. Zawody przyciągnęły olbrzymie rzesze turystów i amatorów tych niezwykłych, zabytkowych maszyn.

 

• Wizyta Prezydenta RP


Najbardziej znamienną datą w karierze kolejki wąskotorowej był 1 czerwca 2009 roku, kiedy to na swoim pokładzie miała ona zaszczyt gościć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Symboliczna podróż Pana Prezydenta zwieńczyła lata starań o przywrócenie świetności uroczego zabytku i przypieczętowała wysiłki wszystkich osób ciężko pracujących na jej sukces.

 

• Kolejką i rowerem


Działanie kolejki wąskotorowej zintegrowane jest z Rewal Bike System. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w jednej z trzech miejscowości Gminy Rewal: Niechorzu, Pobierowie lub Rewalu i powrót kolejką.

Daria Mazur

 

Nadmorska Kolej Wąskotorowa po Rewitalizacji